TheMarker: יד אליהו תגשים את חלום הבית בת”א לזוגות צעירים

חיים לוי | 27.04.2013  


בית צמוד קרקע בתל אביב תמורת פחות מ-3 מיליון שקל? השכונה הדרומית ־ מזרחית מאפשרת להשיג זאת, ואף מציעה דירות במחירים אטרקטיביים ■ דירת 3 חדרים ביד אליהו תעלה עד 1.25 מיליון שקל

חלומם של רון וליאת היה צמוד קרקע. התקציב היה 3 מיליון שקל, אך בשונה משאר חבריהם – חשקה נפשם בנכס בעיר הגדולה: תל אביב. האם זהו יעד דמיוני?

שכונת יד אליהו מחוברת בתודעה הישראלית להיכל נוקיה ולמשחקי מכבי תל אביב בכדורסל. בנוסף, המשקיעים מכירים את רשם המשכונות הממוקם ברחוב השלושה – תחנת חובה בלקיחת המשכנתא. מה עוד? השכונה הוקמה ביוזמת העירייה ובאמצעות עזרה וביצרון לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, למשוחררי הצבא הבריטי – רובם ישראלים ותיקים.

השכונה ממוקמת בדרום־מזרח תל אביב, וגובלת ברחוב יצחק שדה מצפון, דרך ההגנה בדרום, משה דיין במזרח ונתיבי אילון ממערב. לה גארדיה הוא הרחוב הראשי של השכונה, שחוצה אותה לכל אורכה. הבנייה בה מורכבת בעיקר מבניינים בני שלוש עד ארבע קומות, או בתים צמודי קרקע טוריים עם חלקות אדמה קטנות, שנבנו בשנות ה-50 וה-60. בקצה השכונה יש בניינים בני כעשר קומות שנבנו כעשור לאחר מכן.

השונות במחירי הנכסים בשכונה גבוהה. ככל שנצפין בשכונה, כך נשלם יותר עבור הנכס; ולהפך – ככל שנתקרב לרחוב ההגנה ובעצם לשכונת התקוה, יירד מחירם של הנכסים. הנכסים המצויים באזור המערבי של השכונה מאופיינים בהיעדר רישום מוסדר בטאבו, כלומר רשומים כמושע (מקרקעין הנמצאים בבעלות כמה שותפים, ללא חלוקה) – דבר שמשפיע על הביקוש ועל המחירים בהשוואה לאזור הצפוני והמזרחי.

מחיר דירת 3 חדרים בשטח כ-60 מ”ר בשדרות יד לבנים ינוע סביב 1.1-25 מיליון שקל ‏(תלוי במצב הדירה ובקומה‏). דירת 3 חדרים בשטח דומה ליד דרך ההגנה, תעלה כ–100 אלף שקל פחות. הפער יהיה גבוה משמעותית בהתייחס לנכסים המצויים בסביבה הסואנת שעל דרך ההגנה – שם נוכל להשיג דירה דומה במחיר מציאה של 900 אלף שקל.

למי שהפרוטה בכיסו, מציעה השכונה צמודי קרקע. יד אליהו מציעה שני סוגי מגרשים: הקטנים יותר בשטח 200 מ”ר, והגדולים יותר בשטח כ-280 מ”ר ועליהם ממוקם מבנה ישן בשטח של 80-120 מ”ר. לנכסים, המציעים לרוב זכויות בנייה מקסימליות של שלוש קומות וחצי ו-300 מ”ר, מחיר כמעט אחיד – 2 מיליון שקל.

טל יצחק לוי, בעלים סוכנות הנדל”ן רימקס יהלום, אומר שעליות מחירי הנכסים בשכונה הואטו בשנה וחצי האחרונות. עוד הוא מציין כי חלק מהמוכרים מבקשים מחירים גבוהים ומנותקים מהמציאות עבור נכסיהם – לעתים גם עשרות אחוזים מעל מחיר השוק, אך הקונים מצביעים ברגלים והנכסים נשארים בבעלות המקורית.

מה לגבי שכירויות? דירת 3 חדרים תושכר במחירים הנעים בין 3,400 ל-3,800 שקל. גם כאן המיקום ומצב הדירה יקבעו את המחיר. המחירים מגלמים תשואה ממוצעת של 3%-4%. אלה שחושקים בנכס מניב בתשואה הוגנת באזור מדינת תל אביב, טוב יעשו אם יחפשו מבוקשם בערים אחרות ברצועה הדרומית של גוש דן – שם התשואה גבוהה יותר. לאלה שלא נמנים עם ציידי התשואות, מציעה השכונה אוצר של ממש.

אלה שרוצים לגור בתל אביב בבית צמוד קרקע יכולים להשיג את מבוקשם ביד אליהו במחיר שפוי באופן יחסי. רכישת נכס צמוד קרקע ותיק במחיר של כ-2 מיליון שקל והרחבתו בבנייה חדשה לגודל הרצוי, יכולה להסתכם בכ-3 מיליון שקל – כמו מחיר של בית צמוד קרקע באזורים מרוחקים בהרבה מתל אביב.

יד אליהו אפשרה לרון וליאת להגשים את חלומם. ילדיהם משחקים בגינת ביתם הנמצאת במרחק שתי דקות נסיעה מנתיבי איילון.


הכתבה בשיתוף פעולה טל יצחק לוי